Šumavský literární podcasting
Podcasty světu vládnou a dorazily už i do přítmí houštin a samot Šumavy Litery. A nakonec je to dobře, protože i vy, kdo nemáte možnost na festival přijet nebo máte Šumavu příliš daleko, se můžete v klidu u svých telefonů, počítačů, tabletů či jiných přijímačů naladit na šumavskou literární frekvenci a být u toho na dálku. Protože festival děláme i pro vás.
Podcasty Šumavy Litery a tematicky souvisejících kanálů můžete buďto poslouchat níže, přímo na našem webu nebo si jejich odebírání můžete naladit do libovolného zařízení na některé z třech níže uvedených podcastových služeb (Spotify, Apple).
Přejeme vám příjemný a ničím nerušený poslech!
Představení finalistů mezinárodní ceny Šumava Litera
11. 11. 2024
Šumava Litera má vedle Ceny Johanna Steinbrenera v několika kategoriích ještě jedno ocenění, a to Mezinárodní cenu Šumava Litera. Od programového ředitele festivalu Martina Sichingera se dozvíte, v čem je specifická a které tři knihy se letos dostaly až do finále.
Představení finalistů kategorie nejlepší německojazyčná publikace
6. 11. 2024
V uplynulých týdnech jsme vám představili knihy, které porotci poslali do finále v kategoriích Beletrie a poezie, Populárně naučné publikace a Výtvarné publikace. To ale není všechno. O cenu Johanna Steinbrenera soutěží také knihy v němčině, které mají svou vlastní kategorii - Nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě a Bavorském lese. Tři finalisty vám představí programový ředitel festivalu Šumava Litera Martin Sichinger.
Tromby 3: Kdo krade sny?
23. 10. 2024
Ve finále Šumavy Litery soutěží o cenu Johanna Steinbrenera v kategorii beletrie a poezie také třetí kniha Davida Jana Žáka ze série Tromby. Jmenuje se Kdo krade sny, je určena hlavně starším dětem a stejně jako předešlé příběhy Edwina a jeho kamarádů ji ilustroval Jindra Čapek. V rozhovoru připomeneme přátelství Davida Žáka a Jaroslava Foglara, který jeho tvorbu pro děti silně ovlivnil, a dotkneme se i tajemství zápisníku profesora Žebery. Příznivce Žákových Tromb potěší, že po této trilogii budou následovat i další knihy s jejich oblíbenými hrdiny.
Sagittarius
20. 10. 2024
Hrůzné nálezy mrtvých žen v okolí šumavského Špičáku, sympatická dvojice vyšetřovatelů, řada podezřelých a tajenka, kterou není snadné rozluštit - to je detektivka spisovatele a muzikanta (např. kapela Burma Jones) Václava Křivance Sagittarius. Porotu Šumavy Litery kniha zaujala natolik, že ji vyslala do finálového boje o cenu Johanna Steinbrenera v kategorii Beletrie a poezie.
Voda ztracená a vrácená
16. 10. 2024
Velká kniha fotografií nazvaná Voda ztracená a vrácená ukazuje malebnou Šumavu s potoky, řekami i rašeliništi, ale také dokumentuje škody, které vysoušení zdejších vod v minulosti způsobilo. Snímky dodalo víc než 30 autorů, texty napsala editorka knihy Ivana Bufková. Právě Ivana Bufková ze Správy Národního parku Šumava patří k našim předním odborníkům, kteří se zabývají ochranou a obnovou rašelinišť a mokřadů. V závěrečné části knihy se tak mohou čtenáři seznámit se současnou podobou těch částí Šumavy, kam se po mnohaletém úsilí podařilo vodu opět vrátit.
...a to jsi ty, Šumavo
13. 10. 2024
Finalistou soutěže Šumava Litera o cenu Johanna Steinbrenera v kategorii výtvarné publikace je také kniha nazvaná ...a to jsi ty, Šumavo. Volarský fotograf Jiří Plachý do ní vybral své snímky krajiny, kterou má rád a bez které by, jak sám říká v úvodu, nemohl být. Fotografie doprovázejí krátké texty v češtině, němčině a angličtině. Autor vydal knihu vlastním nákladem.
Šumava za císaře pána
10. 10. 2024
Jedním ze tří finalistů soutěže Šumava Litera v kategorii Výtvarná publikace je kniha známého historika fotografie Pavla Scheuflera Šumava za císaře pána. Na 140 snímků známých i zapomenutých míst této oblasti vybral Pavel Scheufler ze sbírky, kterou založil jeho dědeček, a doplnil je svými texty. Většinou se jedná o dosud nepublikované fotografie šumavské přírody, sídel a také místních obyvatel. Kniha je tedy zároveň poutavým svědectvím o podobě staré Šumavy, o lidech, kteří tu kdysi žili a pracovali, a také o nadšených fotografech, autorech těchto snímků.
Karel Klostermann a zrod Šumavy
4. 10. 2024
Původně to byla výstava, potom vznikla i kniha s názvem Karel Klostermann a zrod Šumavy. Autory jsou Veronika Faktorová a Michal Hořejší, kteří se pokusili o nový pohled na Klostermanna a jeho dílo. Kniha se dostala do finále Šumavy Litery v kategorii populárně naučné publikace, nabízí však trochu jiný přístup, než je u podobných prací obvyklé. Autoři zpracovali celou Klostermannovu pozůstalost a mnoho archiválií, ale hodně využívají také obrazový materiál. Všímají si nejen kontextu, v němž byly knihy Karla Klostermanna ve své době přijímány, ale ukazují jeho dílo i v aktuálních souvislostech.
Toulání ztracenou Šumavou
1. 10. 2024
Toulání ztracenou Šumavou je název knihy, kterou napsal průvodce Josef Pecka. Kniha se dostala do finále Šumavy Litery a aspiruje na cenu Johanna Steinbrenera v kategorii populárně naučné publikace. Autor v ní nabízí 22 výletů do míst, kde jen nenápadné stopy v krajině svědčí o někdejším osídlení. Mlýny, pily, samoty, dvory i celé vesnice zmizely po druhé světové válce a my se díky této publikaci můžeme vydat na cestu za jejich někdejšími obyvateli. Nejde tu jen o to zamířit správným směrem, ale dozvědět se něco o tom, jak vypadaly staré německé vsi, přečíst si vzpomínku na život, který zde lidé vedli, nebo báseň o ztraceném domově. To vše doplňují archivní údaje a staré i nové fotografie jednotlivých míst.
Oplocený čas
27. 9. 2024
Ojedinělé svědectví politického vězně Františka Wiendla zachytil jeho syn Jan, který s ním vedl obsáhlý rozhovor. František Wiendl byl za převaděčství a šíření protikomunistických tiskovin odsouzen počátkem 50. let na 18 roků a prošel těmi nejtěžšími lágry. Propuštěn byl na jaře 1960. Ve svých vzpomínkách popisuje mechanismy, které měly vězně zlomit a zbavit lidské důstojnosti, strašlivou práci v obávaném trestním táboře "L" ve Vykmanově, kde se drtil uran, i zvláštní projekční kancelář v pankrácké věznici. Tam se František Wiendl dostal k práci, která ho těšila a byla přínosem i pro jeho budoucí profesní život na svobodě. Knihu doplňují dopisy, které psal z vězení rodičům, fotografie a archivní dokumenty.
Keltské stopy aneb Šumava očima archeologa
16. 9. 2024
Letošní Den otevírání šumavských literárních pokladů představuje hlavního hosta jubilejního X. ročníku festivalu Šumava Litera – archeologického specialistu na dobu bronzovou jihočeského a širšího středoevropského okruhu a pravěk jižních Čech a autora mnoha odborných knih – Ondřeje Chvojku. Ondřej také vedl letošní první vycházku ŠL a přednášel na festivalových akcích ve Freyungu a Ludwigsthalu a poslechnout si jej budete moci živě ještě koncem září v Českých Budějovicích a v listopadu ve Vimperku.
Průvodce šumavskými stránkami 01
3. 6. 2024
Knih s tematikou Šumavy a Bavorského lesa každý rok přibývá a je čím dál těžší nepropásnout ty nejzajímavější. Připravili jsme proto pro vás jakýsi „výběr z hroznů“ a erudovaným průvodcem po stránkách šumavských hvozdů, močálů, luk a plání nám bude Ivo Kareš, ředitel Jihočeské vědecké knihovny a spoluautor unikátního literárního archivu Kohoutikriz.org.