logo_sl_kruh_wback

WORKSHOP:

K čemu je nám regionální literatura?

Jak můžeme zvýšit zájem dětí a mládeže o regionální literaturu? Jak využít jejího potenciálu v edukaci a kreativním učení? Mezipředmětově pojatý workshop nabídne konkrétní ukázky textů a představí metodické postupy, jak aktualizovat význam regionální literatury pro současné žáky a studenty. Metodika je založena na revizi tradičních přístupů k výuce literatury, využívá principů neformálního vzdělávání a reaguje na problémy s rozvojem pokročilých čtenářských dovedností. Workshop je určen všem, kteří by si rádi rozšířili obzory a začlenili regionální literaturu do své edukační praxe.

CÍLOVÁ SKUPINA:

Lektoři knihoven, ZŠ a SŠ učitelé českého jazyka, občanské výchovy, dějepisu, zeměpisu, muzejní edukátoři, studenti učitelství

CO NABÍZÍME:

Praktická metodika, výběr ukázek, pracovní listy, diskuze, inspirace, propojení

ŠKOLITEL:

placeholder image

Doc. Kamil Činátl, Ph.D.

Učitel českého jazyka a dějepisu na SŠ (1996-2008), od 2009 didaktik a garant studia učitelství dějepisu na FF UK, lektor workshopů pro učitele. Spoluautor edukačního komiksu Dějepisné sešity: Toufar (2014) zaměřeného na mezipředmětový rozvoj čtenářských dovedností. Věnuje se vývoji inovativních učebních pomůcek a metod.

MATERIÁLY:

Šumava Litera Edu podporuje využití regionální literatury ve vzdělávání. Nabízí metodiku a pracovní listy, které můžete zapojit do výuky českého jazyka a literatury i dalších předmětů. V rámci workshopů "K čemu nám je regionální literatura?", jež proběhly v listopadu a prosinci 2024 ve Vimperku a Písku, byly tyto materiály otestovány učiteli a upraveny na základě jejich podnětů. Metodika nabízí konkrétní postupy, jak ukázky z regionální literatury vybrat a využít při vzdělávání ve škole, knihovně či muzeu. Pracovní listy se konkrétně zaměřují na díla Jindřicha Šimona Baara, Adolfa Heyduka, Karla Klostermanna, Petra Mano a Martina Sichingera. Navržené postupy práce jsou přenosné a použitelné i na jiných textech.

Kladete si podobné otázky?
Využijte metodiku a pracovní listy Šumava Litera Edu.

Proč a jak dnes učit regionální literaturu?
Jak vybrat vhodnou ukázku?
Jak podpořit zájem žáků či studentů o čtení?
Jak vzbudit zájem o regionální autory či autorky?
Kam směřovat analýzu a interpretaci textů?

Metodika a pracovní listy zde budou volně ke stažení od konce prosince. Bližší informace o jejich dostupnosti na níže uvedeném kontaktu.

Metodika
a pracovní listy
ke stažení

(PDF, 1,3 MB)

edu_metodika_pl

V případě dotazů kontaktujte koordinátorku Marii Poláčkovou
mar.janecka@gmail.com nebo telefonu 728 060 220

Projekt se koná za podpory Národního plánu obnovy.

npo_logo_white
logo eu_next w
logo mk w
npo_logo_white