Ročník 2024: Páteční přednášky
19. 11. 2024
Křesťané a pohané na Šumavě a v Bavorském lese byli tématem 10. ročníku česko-německého festivalu regionální literatury Šumava Litera. Festival není jen o literárních cenách, ale rozšířil se celoroční doprovodné programy včetně komentovaných vycházek a přednášek, z nichž ty nejzajímavější se letos dotýkaly prehistorie Gabrety, tedy území dnešní Šumavy a Bavorského lesa.
Archeolog doc. Mgr. Ondřej Chvojka, Ph.D., odborník na pravěk a dobu bronzovou jihočeského kraje, představil na svých poutavých přednáškách nejvýznamnější keltské stopy na české straně Šumavy.
Na české straně existují tři nejvýraznější místa spojená s prehistorickými keltskými obyvateli. Jde o záhadná místa tajuplně ukrytá v nádherně zvlněné krajině českého Pošumaví – u Kašperských hor hradiště Obří hrad a Sedlo a polozapomenuté hradiště věnec u Vimperku. Tato hradiště jsou položená v lesích mimo lidská sídla a nejsou zatím podrobněji prozkoumána moderními archeology. Obyvatelé Bavorského lesa jsou nadšenými archeology amatéry, kteří pomáhají vědecké obci, čehož dokladem je i rekonstrukce keltské vesnice Gabreta v obci Lichtenau (Ringelai). Na české straně Šumavy nic podobného aktuálně nemáme, oppidum v Prášilech bylo zničeno. Keltský život si můžeme připomenout například v rámci českokrumlovského festivalu Krumbenowe.
Tajuplné keltské stopy jsou utopené v historii a postrádají konkrétní příběhy, ale povzbuzují k vytváření archeologických fikcí. A jedním z těch, koho prehistorické záhady oslovily natolik, že neodolal sepsání příběhu, je Jiří Březina. Úspěšný detektivkář z Českých Budějovic představil ve Vimperku svůj román z doby neolitické revoluce „Lovec a labuť“ z regionu současného Lipna, inspirovaný mimo jiné nálezy a informacemi právě od archeologa Chvojky. Jiří Březina z pečlivě nastudovaných střípků pradávné historie a univerzálního mytického příběhu vystavěl svět našich předků. O téhle knize uvažoval deset let, a díky jeho imaginaci, širokým znalostem a pečlivé práci s fakty, nám čtenářům umožní alespoň na okamžik poodhrnout závěs tajemna, který halí život a přemýšlení našich pradávných předků.
A něco podobného, i když z období o pár stovek let pozdějšího, se podařilo i dalšímu přednášejícímu, Jiřímu Šestákovi. Divadelník, pedagog, bývalý politik a nynější autor představil svůj nejnovější román, Kristus jde na sever. Vypráví pozoruhodný životní příběh poslední markomanské královny Fritigil, související se zapomenutou kapitolou prehistorie křesťanství na našem území. I pan Šesták pečlivě sestudoval střípky dostupných historických pramenů a podařilo se mu tajemnou dobu čtvrtého století zpracovat do věrného románu, který v rámci Šumavy Litery poutavým způsobem představil.
Zuzana Rampichová. Foto Martina Kožíšek Ouřadová.
Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2024
21. 11. 2024
Cena Šumavská ozvěna ))) se v letošním jubilejním X. ročníku udělovala již popáté. V minulém IX. ročníku bylo hlasování o fous dynamičtější a hlasujících byl druhý největší počet v historii. S počtem …

Vyhlášení výsledků X. ročníku
20. 11. 2024
Jubilejního X. ročníku soutěže o nejlepší knihy o Šumavě se zúčastnilo 61 českých a 33 německých publikací. Slavnostní udílení cen se konalo v sobotu 16. listopadu v Městském kulturním středisku ve Vi…

Spisovatelé, nakladatelé, historici, archeologové: festival „Šumava Litera“ začíná
12. 11. 2024
Festival „Šumava Litera“ začíná toto pondělí ve Vimperku / Winterbergu. O X. ročníku si Martina Schneibergová povídala s programovým ředitelem a spisovatelem Martinem Sichingerem.

Šumava Litera v Plzni: Literární inspirace Jana Cempírka
10. 11. 2024
Pozvání do Polanovy síně Knihovny města Plzně tentokrát přijal Jan Cempírek, českobudějovický cestovatel, sběratel brouků a životních příběhů, novinář, nakladatel, fotograf a spisovatel. A také mystif…

Výstava „Skryté světy“ zahájila X. ročník festivalu
3. 11. 2024
Vernisáží výstavy makrofotografií rostlin a tvorů Bavorského lesa a Šumavy „Skryté světy“ byl v pátek 1. 11. v Městské knihovně ve Vimperku zahájen X. ročník festivalu Šumava Litera. Kromě autora, fot…

Krajinou Zlaté stezky se Šumavou Literou
30. 9. 2024
Vycházka ŠL
Vážení a milí příznivci Šumavy, jejích příběhů a historie, oznamujeme další tradiční výlet Šumavy Litery, který se bude konat v sobotu 19. října. Vydáme se trasou Zlaté stezky z Blažejovic přes Blanic…

Šumava Litera v Praze
29. 9. 2024
Po letošní zářijové veleúspěšné premiéře v Českých Budějovicích vstupuje Šumava Litera poprvé i do hlavního města, v prostorách Pražského literárního domu autorů německého jazyka vystoupí jako vždy se…

Šumava Litera v Českých Budějovicích: rekapitulace
27. 9. 2024
Ve středu 25. září 2025 se v budově Jihočeské vědecké knihovny na Lidické 1 sešli příznivci šumavské literatury na přednášky nejen o pohanství a křesťanství na Šumavě, které je tématem letošního jubil…

Šumavská ozvěna ))) 2024 už zase zní. Můžete hlasovat!
16. 9. 2024
Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi. V rámci ceny čtenářů Šumavská ozvěna ))) můžete ve spodní třetině naší tituln…

Den otevírání literárních pokladů Šumavy a Bavorského lesa 2024
15. 9. 2024
Dnes je den, kdy se již po deváté otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům a hned v úvodu můžeme pyšně oznámit,…

Šumava Litera v Českých Budějovicích
11. 9. 2024
Tři hosté s programem. Dva rozhovory jeden na jednoho. A v hlavní roli Šumava! Takovou ochutnávku přiveze každoroční Festival Šumava Litera letos poprvé do Českých Budějovic. A protože je letošní ročn…

Na poutní místo Lomec se Šumavou Literou
20. 8. 2024
Vycházka ŠL
V sobotu 14. září 2024 pořádá Šumava Litera v rámci letošního tématu „Křesťané a pohané v Bavorském lese a na Šumavě“ výlet na poutní místo Lomec.