p_98m3 1b-1

Němci v zemi bez Němců

6. 11. 2022
Před válkou jich tu žilo přes tři miliony. Po válce měli nadobro zmizet. Nezmizeli ale zdaleka všichni. Jak vypadal život německé menšiny v zemi, kde německá menšina neměla existovat?
Po divokém i organizovaném odsunu zůstalo v poválečném Československu přes 200 tisíc lidí, kteří se cíli být německé národnosti, případně byla němčina jejich rodný jazyk. Oficiálně měla přitom být Československá republika jednotným státem dvou rovnoprávných slovanských národů, Čechů a Slováků. Pro jiné národnosti, natož německou, nebylo v obnoveném státě místo.

To můžeme vyčíst i v ústavě z roku 1948: „Nyní jsme se rozhodli, že náš osvobozený stát bude státem národním, zbaveným všech nepřátelských živlů, žijícím družně s rodinou slovanských států a v přátelství se všemi mírumilovnými národy světa.“ Realita však byla poněkud jinde.

„Od počátku se počítalo s tím, že v Československu zůstane určitá množina sudetských Němců, a v zásadě se to týkalo tří kategorií. Tou první byli příslušníci smíšených manželství. Tou druhou skupinou byli němečtí antifašisté. A tou třetí a nejdůležitější skupinou byly nenahraditelné pracovní síly,“ vysvětluje historik Tomáš Dvořák.

I když šlo vesměs o lidi, kteří se aktivně na nacistickém teroru nepodíleli, kteří mnohdy válkou sami trpěli, jejich život v obnoveném Československu rozhodně nebyl růžový. To je ostatně do jisté míry pochopitelné. Stále přetrvávala atmosféra nenávisti vůči kolektivní vinou poznamenanému německému národu, který rozpoutal krvavý konflikt a způsobil utrpení a smrt miliónů lidí. Nikdo z Němců si tak nemohl být jistý, kdy se proti němu obrátí hněv trpících a pozůstalých.

Realitou však také bylo, že mezi útočníky byli občas tací, kteří z válečných dob neměli sami čistý štít. A mezi napadenými byli třeba němečtí židé, kteří prošli koncentračními tábory, kde přišli o řadu členů své rodiny.

Na trhu s otroky

Punc kolektivní viny však nebylo to jediné, s čím se čeští Němci museli potýkat. Poválečné změny ovlivnily pracovní trh. Mnohde byl nedostatek pracovních sil způsobený jak odsunem vysídlených Němců, tak přesuny Čechů či Slováků do pohraničí. Němci, kteří u nás zůstali, byli často využíváni jako levná pracovní síla. Někteří z nich se ocitli v podmínkách, které v mnohém připomínaly otrokářství.

S tím měla zkušenost například rodina Wilhelma Fickerta, která neodjela transportem do Německa, ale do jihočeského Tábora. „Hnali nás na náměstí a tam nás pracák prodával kulakům, velkostatkářům. Byli jsme s maminkou, mně bylo třináct a bráchovi Frantovi devět. My tam byli do večera, skoro do osmi hodin, nás nikdo nechtěl.“

Jeden sedlák si je nakonec vybral a práce, kterou po téměř dva roky vykonávali, otrocká skutečně byla: „Devítiletý brácha měl na starosti 65 prasat. Celý ty dva roky, co jsme tam byli, nechodil do školy. Dopoledne vozil furt kolečka hnoje. Vařil brambory, musel šťouchat, krmit a celej den byl v tom prasečáku.“

To, co dnes historikové nazývají „vnitřním odsunem“, byl další z typických postihů, který život německé menšiny v Československu ovlivňoval. Mohli sice zůstat, ale už ne ve městech či na vsích, které byly jejich domovem.

Cíl byl jednoznačný: nesdružovat, rozptýlit, asimilovat. Německé obyvatelstvo, které nezmizelo ze země, mělo být zbaveno svého němectví. Kdo se chtěl stát československým občanem, měl nicméně smůlu. Získat občanství v prvních letech po válce bylo pro Němce značně komplikované.

Jak Němci v Československu nakonec občanství dostali a zda se československými občany také cítili? Jak žili v dalších poválečných letech? Jak se mohli hlásit ke své kultuře a co na jejich postavení změnila sametová revoluce? O tom více v pořadu Téma Plus s historikem Tomášem Dvořákem, českým Němcem Martinem Dzingelem a pamětníky Wilhelmem Fickertem a Rudolfem Schnittnerem.

autor: Naďa Reviláková
Odkaz na článek na ČRo Plus

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Na poutní místo Lomec se Šumavou Literou

20. 8. 2024

 Vycházka ŠL

V sobotu 14. září 2024 pořádá Šumava Litera v rámci letošního tématu „Křesťané a pohané v Bavorském lese a na Šumavě“ výlet na poutní místo Lomec.

d_ingoty

Přeplněný zrcadlový sál zámečku Ludwigsthal

12. 8. 2024

V pátek, 9. srpna 2024 dorazila Šumava Litera opět za hranice. Na malebném zámečku v Ludwigsthalu, deset kilometrů za Alžbětínem, se mezi bavorskými kolegy představil průřez dosavadními letošními akce…

d_ingoty

Śumava Litera bude v Ludwigsthalu už potřetí

8. 8. 2024

V pátek 9. srpna 2024 pořádají spolky Šumava Litera, Knihy über Grenze a Karl Klosterman Verein již třetí ročník festivalu v Bavorsku, a to na starém sklářském zámečku rodiny Abelů v Ludwigsthalu (mez…

d_ingoty

Co bývalo ve Vimperku… – Pavel Fencl: rodina Budínských

19. 7. 2024

Ve středu 17. 7. 2024 proběhla ve vimperské Městské knihově první letošní akce ze série „Co bývalo ve Vimperku a na co jsme pořád hrdí“, věnovaná osudu dvou lékárníků Bohuslavů Budínských – otce a syn…

d_ingoty

Gabi Hanner: Rosteme spolu – vernisáž výstavy

5. 7. 2024

Ve čtvrtek 4. 7. 2024 byla za účasti starostů měst Vimperk a Freyung otevřena výstava freyungské výtvarnice Gabi Hanner.

d_ingoty

Zmizelá šumavská legenda - Emil Kintzl v Plzni

2. 7. 2024

Emila Kintzla netřeba představovat, ale poslední dva roky je bohužel nutné na něj už jen vzpomínat. A kdo by to zvládl lépe, než tvůrce a režisér pořadu Zmizelá Šumava, Jan Fischer?

d_ingoty

Šumava Litera dotváří partnerský týden ve Freyungu

19. 6. 2024

Vimperská starostka Stanislava Chumanová a starosta Freyungu Peter Kaspar podepsali v roce 2003 Smlouvu o partnerství. Dvacet let poté, tedy loni, se město Freyung stalo pořadatelem Zemské zahradní v…

d_ingoty

Co bývalo ve Vimperku a na co jsme pořád hrdí

18. 6. 2024

I letos v létě pořádají spolky Knihy über Grenze, Šumava Litera, Městské kulturní středisko a Městská knihovna další, tentokrát už třetí ročník programu „Co bývalo ve Vimperku a na co jsme pořád hrdí“…

d_ingoty

Se Šumavou Literou po stopách Steinbrenerů

7. 6. 2024

Po letech vysilujícího pátrání dorazila Šumava Litera i k dceři Thomase Steinbrenera, paní Antonii Steinbrener, která žije v Mnichově. Setkání byla přítomná i její dcera Christa Walberer, která dorazi…

d_ingoty

30. podcast Šumavy Litery

3. 6. 2024

Festival Šumava Litera, který letos oslaví X. výročí své existence, má i jedno malé, čerstvé výročí – dnes byl publikován již 30. podcast. A je nám velkou ctí i radostí, že je pro festival již 3. roke…

d_ingoty

Nominované knihy dorazily k porotám

1. 6. 2024

Přípravy na letošní X. ročník festivalu Šumava Litera jsou v plném proudu a jednou z důležitých maličkostí je logistika předávání nominovaných knih porotcům, aby bylo na čtení dostatek času.

d_ingoty

Šumava Litera v Regenu: Drumherum

21. 5. 2024

V sobotu 18. května 2024 se část organizačního výboru festivalu Šumava Litera vydala do bavorského městečka Regen na vlastní kůži poznat 13. ročník největšího bavorského festivalu lidových kapel – Dru…

d_ingoty

Šumava Litera v Plzni: Martin Sichinger a jeho šumavské příběhy

17. 5. 2024

V podvečer 15. května 2024 se v Polanově síni Knihovny města Plzně představil další šumavský spisovatel. Rodákovi z Vimperka, Martinovi Sichingerovi, není Plzeň cizí, vystudoval zde pedagogickou fakul…

d_ingoty

Šumava Litera v Městské knihovně v Klatovech

5. 4. 2024

Ve čtvrtek 4. dubna 2024 proběhla v Městské knihovně Klatovy "dvojpřednáška" uváděná spisovatelem Martinem Sichingerem v rámci festivalu Šumava Litera.

d_ingoty

Šumavské bylinné jako tekutá pečeť spolupráce

21. 3. 2024

Programový ředitel festivalu Šumava Litera a spisovatel Martin Sichinger získal stipendijní tvůrčí pobyt v Berlíně.

d_ingoty

Šumava Litera na bavorském setkání spolků

18. 3. 2024

Stejně jako loni uspořádala i letos Šumava Litera setkání bavorských a českých spolků, které se zajímají o přeshraniční spolupráci. Setkání proběhlo v Riedlhütte 15. března a vimperští se zúčastnili v…

d_ingoty

Na Věnec se Šumavou Literou aneb Archeologická vycházka Pošumavím

8. 3. 2024

 Vycházka ŠL

První letošní z tradičních výletů v rámci Šumava Litera Plus „Na Věnec se Šumavou Literou aneb Archeologická vycházka Pošumavím“ pro nás připravil doc. Mgr. Ondřej Chvojka, Ph.D., archeologický odborn…

d_ingoty

Jak literatura formuje naše vnímání prostoru?

7. 12. 2023

Vidíme Šumavu dodnes jako divočinu zpustošenou vichřicemi a kůrovcem? Je to skutečná charakteristika specifického prostoru, nebo ji ovlivňuje třeba i jeho zobrazení, jak ho známe z knih Karla Klosterm…

d_ingoty

Na co myslíme, když čteme Klostermanna?

6. 12. 2023

Co hledáme v díle šumavského barda sto let po jeho smrti? V neděli 16. července tomu bylo sto let, co zemřel spisovatel Karel Klostermann, který ve svém díle zachytil drsný život v horách, podhůří, na…

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2023

22. 11. 2023

A máme zde závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Kompletní výsledky jsou na dvou obrázcích uvnitř článku.

d_ingoty

Literáti i čtenáři oslavili Šumavu a zdejší kantory

21. 11. 2023

Spisovatelé a fotografové, zachycující krásy i nástrahy Šumavy a Pošumaví, se potkali se svými čtenáři a dalšími zájemci o literaturu a snímky při 9. knižním festivalu Šumava Litera. Finále se uskuteč…

d_ingoty

Vyhlášení výsledků IX. ročníku

20. 11. 2023

V sobotu 18. listopadu 2023 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Odborné poroty vybíraly jednoho vítěze ze tří předem známých finalistů.

d_ingoty

Literární festival "Šumava Litera" zve milovníky knih do Vimperka

13. 11. 2023

Festival regionální literatury "Šumava Litera" představí od 13. do 18. listopadu 2023 ve Vimperku přibližně stovku knižních titulů a osudy učitelů za železnou oponou.

d_ingoty

Šumava je něčím absolutně ultra tajemným

12. 11. 2023

Šumava litera cení přeshraniční vztahy. Hitler knihy nesnášel, místní tradici přiškrtil, říká spisovatel Sichinger, programový ředitel festivalu Šumava Litera, jako Host Radiožurnálu.

d_ingoty

Martin Sichinger v německé rozhlasové pozvánce na festival Šumava Litera

11. 11. 2023

Šumava Litera" je název festivalu, který v pondělí začíná ve Vimperku. Představí se knihy spisovatelů z České republiky, Německaa Rakouska, které vyprávějí o Šumavě a Bavorském lese z různých úhlů po…

d_ingoty

Marie Poláčková sama doma

9. 11. 2023

V předvečer festivalu Šumava Litera představila festivalová produkční Marie Poláčková koncepci festivalů Šumava Litera a čkyňského Šalom v pořadu České televize Sama doma.

d_ingoty

Výstava fotografií Jiřího Plachého

7. 11. 2023

V Českých budějovicích v Galerii Nahoře DK Metropolu právě probíhá výstava fotografií Jiřího Plachého s názvem …A to jsi ty, Šumavo, které pochází ze stejnojmenné knihy.

d_ingoty

Jak vzal Martin Sichinger Šumavu Literu do Metra

5. 11. 2023

Vimperk je pořád ještě neobjeveným pokladem Šumavy, říká pořadatel festivalu. Zkušený spisovatel se pustil do pořádání festivalu Šumava Litera vlastně trochu náhodou. Programový ředitel Martin Siching…

d_ingoty

Šumava ve Vodňanech podruhé

4. 11. 2023

V listopadu pořádá naše partnerská instituce Muzeum a galerie Vodňany další dvě akce, související s letošním festivalem Šumava Litera a to rovnou hned dva účinkující a jeden festivalový pořad.

d_ingoty

Karel Klostermann a zrod Šumavy ve Vimperku

3. 11. 2023

Výstava Michala L. Hořejšího a Veroniky Faktorové Karel Klostermann a zrod Šumavy, která měla v červeni premiéru ve vyhlídkové věži na vrchu Poledník, doputovala na festival Šumava Litera, kde se návš…

d_ingoty

25 let Spolku Karla Klostermanna

23. 10. 2023

V sobotu se na starém sklářském zámečku rodiny Abele v bavorské Ludwigsthalu konala oslava 25. výročí založení česko-německého Spolku Karla Klostermanna. Za Šumavu Literu poděkoval za spolupráci Marti…

d_ingoty

Jak vypadalo dosídlení Šumavy?

21. 10. 2023

Jak vypadalo dosídlení Šumavy? Náš dům zabavili a museli jsme odejít. Venku už ale stály dvě rodiny z Rumunska, vzpomíná pamětník. Tisíce lidí musely pryč ze svých domů či bytů a další tisíce se do ni…

d_ingoty

505 hlasů už zní po literárních pláních

16. 10. 2023

505! Tolik platných hlasů jste už za těch pár dnů od spuštění svým oblíbeným knihám stihli přidělit. Dobrá práce!

d_ingoty

Provázení divočinou a Dostupná Šumava s Josefem Peckou.

12. 10. 2023

Někteří dokonce odhodí hole a šplhají na rozhlednu. Šumavu mohou díky projektu poznávat i senioři a tělesně postižení. Josef Pecka píše knížky o Šumavě a Pošumaví, fotí, kreslí trasy a na přednáškách …

d_ingoty

Šumava ve Vodňanech

11. 10. 2023

V říjnu pořádá naše partnerská instituce Muzeum a galerie Vodňany dvě akce, které by mohly jako předfestivalový zákusek zaujmout nejen čtenáře webu Šumava Litera, ale milovníky Šumavy a jejích pamětih…

d_ingoty

Záštita nad festivalem Šumava Litera 2023

4. 10. 2023

Záštitu nad letošním IX. ročníkem festivalu převzali dva úctyhodní pánové. Mgr. Martin Baxa, ministr kultury ČR a Mgr. František Talíř, 1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje.

d_ingoty

Porota už vybrala

26. 9. 2023

Předseda festivalové poroty pro českojazyčnou literaturu Jan Štifter již počtvrté hostil schůzku části poroty (Eva Buryánová, Hana Soukupová) s členy festivalového výboru Václavem Váchou a Tomášem Jiř…

d_ingoty

Pecka v Budějovicích: Šumava tajemná a prokletá

19. 9. 2023

Ani pokud nepatříte k pravidelným návštěvníkům našeho festivalu, máte přesto možnost zažít jeho atmosféru na vlastní kůži v pořadu renomovaného autora šumavské literatury a průvodce divočinou Josefa P…

d_ingoty

Cesta jinam za Divokou honbou se Šumavou Literou

18. 9. 2023

 Vycházka ŠL

Druhý letošní z tradičních výletů v rámci Šumava Litera Plus „Cesta jinam za Divokou honbou se Šumavou Literou“ pro nás připravil Jiří Šesták, autor knih Cesta jinam a Divoká honba.

d_ingoty

Šumavská ozvěna ))) 2023 už zase zní. Můžete hlasovat!

16. 9. 2023

Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi. V rámci ceny čtenářů Šumavská ozvěna ))) můžete ve spodní třetině naší tituln…

d_ingoty

Den otevírání literárních pokladů Šumavy a Bavorského lesa 2023

15. 9. 2023

Dnes je den, kdy se již po deváté otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům a hned v úvodu můžeme pyšně oznámit,…

d_ingoty

Nedožité devadesátiny šumavské kantorky Elvíry Běhounové

10. 9. 2023

Přesně před 90 lety se narodila Elvíra Běhounová, šumavská učitelka z Borových Lad, dlouholetá knihovnice, kronikářka, a velká příznivkyně Šumavy Litery. Poctivá kantorka ze staré školy, která nedělal…

d_ingoty

Rozhovor s Martinem Sichingerem

7. 9. 2023

Dvojnásobný vítěz Literární ceny Knižního klubu Martin Sichinger o románu Zítra přijde Olah: Ta vimperská tragédie mi zůstala trčet v hlavě.

d_ingoty

Historie školních budov nejen na Šumavě

6. 9. 2023

Jako doplněk k podcastu ŠL Hany Soukupové s Mikulášem Zvánovcem na téma letošního IX. ročníku festivalu Šumava Litera „Školy a učitelé Šumavy a Bavorského lesa“ bychom rádi poukázali na zmíněný projek…

d_ingoty

Román Zítra přijde Olah Martina Sichingera vítězem LcKK

5. 9. 2023

Laureátem 28. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal programový ředitel festivalu Šumava Litera Martin Sichinger s knihou Zítra přijde Olah. Jeho rukopis se prosadil …

d_ingoty

Falešná hranice se Šumavou Literou

1. 9. 2023

 Vycházka ŠL

První letošní z tradičních výletů v rámci Šumava Litera Plus „Falešná hranice se Šumavou Literou“ pro nás připravila historička Václava Jandečková, která byla loňským hlavním hostem festivalu.

d_ingoty

Šumava Litera v Ludwigsthalu II

12. 8. 2023

Druhý ročník Šumavy Litery v Bavorském lese se konal v pátek 11. 8. opět v Ludwigsthalu.

d_ingoty

Znovuvzkříšené Šumavské bylinné

10. 8. 2023

Od listopadu loňského roku je k dostání, a to i ve vimperských obchodech, tradiční bylinný elixír podle původní receptury proslulého vimperského lékárníka dr. Budínského. Ten v roce 1897 pro své pacie…

d_ingoty

Rekapitulace: Festival Šalom ve Čkyni, I. ročník

6. 8. 2023

V pátek 4. 8. se ve Čkyni odehrál první ročník festivalu malých míst Šalom, který spolupořádá Šumava Litera.

d_ingoty

Michal Hořejší: Průlet diskurzem o Šumavě

2. 8. 2023

Karel Klostermann nemůže za vaši pokřivenou představu o Šumavě. Anebo ano? Lingvista Michal Hořejší se vydal na dobrodružnou výpravu do diskurzivní divočiny, aby zjistil, kdo všechno a jakým způsobem …

d_ingoty

Setkání spolků pro přeshraniční spolupráci v Aldersbachu

24. 7. 2023

Pan Heinrich Vierlinger z Freyungu, nositel mnoha vysokých bavorských vyznamenání za přeshraniční spolupráci s Českou republikou a častý host našich akcí, pozval spolky a přátele Bavorska na setkání k…

d_ingoty

Očouzená vimperská slanina ve Freyungu aneb jsme jeden mančaft

25. 6. 2023

Město Vimperk se reprezentovalo o třetím červnovém víkendu na Zemské krajinné výstavě ve Freyungu. Dovolím si trochu nezdvořile předpokládat, že nikdo z vimperských v životě o Landesgartenschau neslyš…

d_ingoty

Nový festival Šumava Litera ve Čkyni

23. 6. 2023

Přichází první ročník nového festivalu Šalom, který se bude konat každoročně vždy první srpnový pátek ve Čkyňské synagoze, s podtitulem Festival malých míst.

d_ingoty

Zjevení v márnici kostela sv. Voršily

5. 3. 2023

V márnici kostela sv. Voršily na Blatensku, jednoho z nejstarších v Jihočeském kraji, došlo na přelomu července a srpna 2021 k neuvěřitelnému náhodnému nálezu.

d_ingoty

O poválečném dosidlování Šumavy s Martinem Sichingerem

15. 12. 2022

„Osidlování pohraničí byla ohromná propagandistická kampaň komunistů, za kterou by se nemusel stydět ani Goebbels a další. Zejména rumunští Slováci si mysleli, že přijedou někam na Slovensko. Skončili…

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2022

22. 11. 2022

Máme pro vás kompletní závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Kompletní výsledky jsou na dvou obrázcích uvnitř článku.

d_ingoty

Vyhlášení výsledků VIII. ročníku

21. 11. 2022

V sobotu 19. listopadu 2022 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Letos byla uvedena nová struktura ocenění, kdy odborné poroty vybíraly vítěze ze třech…

d_ingoty

Šumava: panenská příroda a dráty na dohled

17. 11. 2022

Demokracie není samozřejmost, říká Jiří Šesták, divadelník, politik, jedna z vůdčích postav sametové revoluce v Českých Budějovicích a nově i autor knihy, rámované Šumavou, kdy nás od svobodného světa…

d_ingoty

V chorálu Šumavské ozvěny ))) schází neplatné hlasy

16. 11. 2022

Letos hlasuje rekordní počet německých příznivců, za což jim děkujeme, ovšem zároveň je mezi nimi i rekordní počet nepotvrzených hlasů.

d_ingoty

Ceny jsou již připraveny

15. 11. 2022

K cenám Johanna Steinbrenera, které mají podobu skleněné knihy, letos přibyla cena nová, která nese název našeho festivalu.

d_ingoty

VIII. ročník festivalu běží

14. 11. 2022

První festivalový pořad proběhl 10. 11. v Polanově síni Knihovny města Plzně a oficiálně festival odstartoval v pondělí 14. 11. pořadem Stanislava Schneedorfa.

d_ingoty

Vyhnání Němců znamenalo podle historiků až 30 tisíc mrtvých

1. 11. 2022

Odsun z poválečného Československa dodnes patří k nejkontroverznějším událostem tuzemské moderní historie. Souhlas s vysídlením Němců získal prezident Edvard Beneš od sovětského vůdce Josifa Stalina u…

d_ingoty

111 hlasů už zní po literárních pláních

30. 9. 2022

111! Tolik platných hlasů jste už za těch pár dnů od spuštění svým oblíbeným knihám stihli přidělit. Dobrá práce!

d_ingoty

Šumavská ozvěna ))) už zase zní. Můžete hlasovat!

26. 9. 2022

Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi.

d_ingoty

Podcasting: finalisté kategorie Výtvarné publikace

26. 9. 2022

Den otevírání šumavských literárních pokladů je letos výjimečný. Poprvé máte možnost poslechnout si první trojici podcastů se třemi finalisty na Cenu Johanna Steinbrenera v kategorii Výtvarné publikac…

d_ingoty

Den otevírání šumavských literárních pokladů

26. 9. 2022

Dnes je den, kdy se již po osmé otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům.

d_ingoty

Josef Kroutvor laureátem ceny Jaroslava Seiferta

22. 9. 2022

Esejista, básník, historik umění a přítel Šumavy Josef Kroutvor obdrží letošní Cenu Jaroslava Seiferta. Ocenění se mu dostalo za tři roky starou vzpomínkovou knihu nazvanou Poletování jednoho ptáčka. …

d_ingoty

Kniha o páteru Víchovi v Kabinetu CB

19. 9. 2022

V úterý 4. října bude od 18 hodin prezentace knihy rozhovorů a vzpomínek na patera Františka Martina Vícha z Dobrše, který působil i v Českých Budějovicích.

d_ingoty

Výlet na Mandelstein a zaniklých obcí pod ním se Šumavou Literou

15. 9. 2022

 Vycházka ŠL

První výlet v rámci Šumava Litera Plus v Novohradských horách povede na hraniční horu, poutní místo vyhnaných, krajinou zaniklých obcí Mýtiny (Kropfschlag), Veveří (Piberschlag) a Jedlici (Gölitz) nás…

d_ingoty

Cestou bratrů Kazarů se Šumavou Literou

28. 8. 2022

 Vycházka ŠL

Další z tradičních výletů v rámci Šumava Litera Plus. Po stopách bratrů Kazarů okolím Borových Lad a územím čtyř zaniklých obcí nás provedou Radan Běhoun a Martin Sichinger.

d_ingoty

ŠL/TXT/02: Na krásné Šumavě… (Karel Kálal)

22. 8. 2022

Na webu Šumavy Litery vám jako druhý text online-edice ŠL/TXT nabízíme vzpomínky Karla Kálala na jeho učitelské působení v mlynářovické jednotřídce na počátku 50. let minulého století. Dozvíte se z ni…

d_ingoty

První Šumava Litera v Bavorském lese – Ludwigsthal, rekapitulace

20. 8. 2022

První Šumava Litera v Bavorském lese, která se konala v pátek 19. 8. v Ludwigsthalu, je za námi. K našemu překvapení se mezi cca 60 účastníky vyskytli návštěvníci až z Frankfurtu či z Ambergu (byli v …

d_ingoty

Představení knihy 500 let města Hory Matky Boží

1. 8. 2022

Představení a zahájení prodeje knihy proběhne během oslav 500 let města ve dnech 5.–8. srpna 2022 na Horách Matky Boží.

d_ingoty

Šumava Litera se chystá do Bavorska

21. 7. 2022

Ve spolupráci s našimi německými partnery přípravujeme německý program festivalu Šumava Litera.

d_ingoty

Putování s Kohoutím křížem po stopách šumavských německých autorů

19. 7. 2022

Kousek od šumavské vesničky Nicov stojí u cesty zvláštní kovový kříž s kohoutem na vrcholu, s hodinami, které ukazují třetí, tedy okamžik Kristovy smrti, a s mnoha drobnými předměty – nástroji Kristov…

d_ingoty

Letošní ročník Šumava Litera má další záštitu!

12. 7. 2022

Další záštitu nad letošním 8. ročníkem festivalu převzal pan František Talíř, 1. náměstek hejtmana Jihočekého kraje.

d_ingoty

Šumava Litera v Ludwigsthalu

8. 7. 2022

První z pravidelných pořadů Šumavy Litery v Bavorském lese.

d_ingoty

Šumava Litera v Plzni obrazem a zvukem

6. 7. 2022

Malá připomínka červnového hostování festivalu Šumava Litera v Knihovně města Plzeň. Jak setkání vypadalo se můžete podívat ve fotogalerii a poslechnout si všechny tři pořady.

d_ingoty

Česko-německá poutní mše letos bez aut

22. 6. 2022

Oproti původně ohlášenému volnému vjezdu vozidel do Knížecích Plání / Fürstenhut na území NP Šumava, který býval výjimečně na tuto akci v minulých letech povolen, nastala letos změna – správa NP Šumav…

d_ingoty

Letošní ročník Šumava Litera má svou záštitu!

24. 5. 2022

Historicky první záštitu nad letošním ročníkem festivalu převzal pan Tomáš Kafka, velvyslanec České republiky v Německu. Je to pro nás velká čest a pocta.

d_ingoty

Šumava Litera v Plzni: tři ochutnávky půl roku před festivalem

18. 5. 2022

Knihovna města Plzeň v polovině června uspořádá podvečer se Šumavou Literou. Těšit se můžete na prezentaci časopisu Böhmerwald, křest českého překladu Ossi Heindla nebo na Zvyky a pověsti na Šumavě a …

d_ingoty

Petra Klabouchová o své temné detektivce Prameny Vltavy

25. 1. 2022

V šumavských lesích, kam nyní chodí turisté za krásami přírody, kdysi stával nacistický koncentrační tábor pro ruské zajatce. Temná historie Šumavy v novém detektivním románu Prameny Vltavy.

d_ingoty

Šumava Litera má podcast!

13. 12. 2021

Ode dneška můžete poslouchat šumavský literární podcast. Do zvukového světa letošního festivalu vás zavede Jaroslav Rudiš a postupně si budete moci poslechnout všechny zaznamenané pořady, k nimž dali …

d_ingoty

Duchovní krajinou Novohradských hor s Michaelou Vlčkovou

9. 12. 2021

Kapličky nebo zaniklé sklářské hutě skryté v Novohradských horách můžete objevit na výletech s průvodkyní. Rozhovor s Michaelou Vlčkovou z Teologické fakulty Jihočeské univerzity o kurzech s výlety do…

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2021

1. 12. 2021

Máme pro vás kompletní závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Pro větší názornost jsme připravili animaci průběžně pořizovaných otisků obrazovek.

d_ingoty

Rozhlasová dramatizace Fibichových Cest k Šumavě

30. 11. 2021

Vyprávění o šumavském lidu a bytostech hor v příbězích tradovaných od nepaměti v této divoké a nejednoznačné krajině. Z knihy, která je „opus magnum“ básníka, šumavského regionalisty a vydavatele Ondř…

d_ingoty

Šumava Litera v Grafenauer Anzeiger

25. 11. 2021

Grafenauer Anzeiger reflektuje festival Šumava Litera, zejména k uvedení Hanse Schopfa do síně slávy, k výstavě „Šumavsko-bavorská hranice, převaděči a pašeráci“ a k nové ceně Johanna Steinbrenera za …

d_ingoty

Jak vnímal hranici s totalitou bavorský voják Bundeswehru

24. 11. 2021

Heinrich Vierlinger z Freyungu, penzionovaný voják Bundeswehru, vystoupil v pořadu o životě na hranici od šedesátých let až do současnosti v rámci letošního hlavního tématu festivalu Pohraniční stráž …

d_ingoty

Nakladatel Hans Schopf v šumavské literární Síni slávy

23. 11. 2021

Vimperk je místem konání knižního festivalu „Šumava Litera“ – setkání autorů, čtenářů, nakladatelů, fotografů a zájemců z obou stran hranice. Za zásluhy o šumavskou literaturu byl do Síně slávy přijat…

d_ingoty

Vizitka Romana Szpuka na Vltavě

22. 11. 2021

Šumavská příroda, hvězdy nad hlavou a spacák pod ní. Romana Szpuka znají čtenáři hlavně jako jednoho z hrdinů knihy Raději zešílet v divočině. Život stranou od davů naplňuje vysněnou prací na churáňov…

d_ingoty

Vyhlášení výsledků 7. ročníku

21. 11. 2021

Festival Šumava litera probíhá od roku 2015, jeho pořadateli jsou Městské kulturní středisko Vimperk, spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze, za podpory města Vimperk. Letos se konal posedmé.

d_ingoty

Literární festival Šumava Litera obsadí na týden Vimperk

12. 11. 2021

Besedy, projekce i výstavy nabídne od pátku sedmý ročník literárního festivalu Šumava Litera. Letošní program umístili organizátoři kvůli koronavirovým omezením pouze do Vimperku. Na slavnostním galav…

d_ingoty

Zvyky a pověsti na staré Šumavě ve Vimperku

10. 11. 2021

Šumavský spolek Vimperk a Heimatverein d‘ Ohetaler Riedlhütte pořádají komponovaný večer o zvycích staré Šumavy.

d_ingoty

Výstava fotografií Romana Szpuka v Českých Budějovicích

8. 11. 2021

Roman Szpuk vystavuje své fotografie v českobudějovické Galerii Nahoře. Výstava potrvá od 12. 11. do 12. 12. a vernisáž bude o den dříve.

d_ingoty

Nová výpravná kniha o Boleticku na vlnách ČRo

7. 11. 2021

Stovky let tam žily generace obyvatel. Staré vesničky ale zmizely a posledních sedmdesát let tam cvičí vojáci. Krajina Boleticka na Českokrumlovsku musela ustoupit vojenskému újezdu. Její historii, za…

d_ingoty

Cesty k Šumavě Ondřeje Fibicha v Jihočeském rozhlase

6. 11. 2021

Jen ten, kdo se Šumavou prochází pomalu, zjistí, že to není pouze národní park, ale také obrovská bytost s řadou zajímavých povah a nectností. To říká Ondřej Fibich, spisovatel a básník, autor knihy C…

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák